کوههای مریخی چابهار

کوههای مریخی چابهار

کوههای مریخی چابهار

بارکد زیر را اسکن کن!


متن


چاه‌بهار یا چهاربهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی ایران می‌ باشد که در کرانهٔ دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد. لنگرگاه آن قابلیت پهلو گیری کشتی‌ های اقیانوس‌ پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است.

بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک‌ ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آبهای آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه‌ گذاری فراوانی در آن صورت می‌ گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی‌ های اقیانوس‌ پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه‌ آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین‌ المللی. این بندر یکی از مهمترین چهارراههای کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.
چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبه‌ های فراوان تاریخی و طبیعی است. آب و هوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده می‌ شود. چابهار مرکز شهرستان چابهار است که در منتهی‌ الیه جنوب شرقی ایران در کنار آبهای گرم اقیانوس هند قرار دارد.

کوههای بدبوم یا مریخی یکی از مناظری است که به موازات ساحل از منطقهً کچو تا خلیج گواتر کشیده شده‌اند و از پدیده‌ های ژئومورفولوژی این ناحیه هستند. کوههای مریخی چندین میلیون سال زیر آب دریای عمان قرار گرفته بودند، به این شکل که در آن زمان بعنوان بخش کوچکی از اقیانوس هند بوده و کم‌کم از زیر آب خارج شده‌ اند.
بر اساس بررسی های موجود، بافت کوههای مینیاتوری که قدمتشان به دوره سوم زمین‌ شناسی، یعنی به ۵- ۴ میلیون سال پیش برمیگردد، از جنس ماسه سنگ و مارن است.
برخلاف سیاره سرخ یا مریخ که به رنگ قرمز دیده می‌ شود، رنگشان خاکستری روشن است، علاوه بر این، روی بدنه این کوهها سنگواره‌ های مختلفی از موجوداتی مثل صدف‌ ها و ماهی‌ ها دیده می‌ شود که وصف ناشدنی است.
کوه های مینیاتوری یکی از جاذبه های منحصر به فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان این نقطه قابلیت رصد همزمان چهارده صور فلکی را دارد.
 

کوههای مریخی چابهار به عنوان یکی از عجیب ترین عارضه های طبیعی ایران و از زیباترین قطبهای طبیعت گردی محسوب می شود.
کوه‌ های منحصر به‌ فرد و زیبای مریخی که در جاده چابهار به گواتر دیده می‌ شوند، از زیباترین مناظر طبیعی هستند که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌ اند. کوههای مخروطی شکل در یک سو و «تالاب صورتی» و ماسه های سرخ رنگ با درختچه های بیابانی در سوی دیگر، سبب شده اند تا جاده چابهار- بندر گواتر یکی از زیباترین جاده های استان سیستان و بلوچستان قلمداد شود. وجود پرندگانی هم چون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو، زیبایی این منطقه را دو چندان کرده است. جایی که دشت میان جاده آبگیر می شود، تالاب هایی را پدید می آورد که در سمت دریا صورتی رنگ می شود و منظره زیبایی را می آفریند. این رنگ بندی طبیعی عکاسان زیادی را برای بهره بردن از جاذبه طبیعی به سوی خود جذب می کند.
این کوه ها در ادامه کوه های زاگرس است که در ادامه به پاکستان می رسد و به غیر از زیبایی منحصر به فرد این کوه ها، از فضای باز و افق دید مناسب این منطقه می توان برای رصد فضای لایتناهی و نجوم هم استفاده کرد. در میان دره ها و اطراف این کوه ها فسیل انواع صدف ها و آبزیان از جمله نهنگ یافت می شود. این منظره زیبا با چشم اندازهای طبیعی کم نظیر مانند تالاب لیپار با انواع پرندگان، سواحل ماسه ای و صخره ای دریای عمان با امواج خروشان برای گردشگران و طبیعت گران آغوش گشوده است.

حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر، کوه‌ هایی در سمت چپ جاده نمایان می‌ شود که به کوه‌ های مینیاتوری یا مریخی معروفند. وجود این کوه‌ ها با توجه به منظره کاملا متفاوتی که در سمت راست جاده و رو به‌ سوی دریا وجود دارد، باعث می‌ شود تا یکی از زیباترین جاده‌ ها و مناظر طبیعی استان سیستان و بلوچستان به‌ وجود آید که به دلیل عدم معرفی، کمتر مورد بازدید قرار گرفته‌ اند.

این کوه‌ ها که از منحصر به‌ فردترین کوههای ایران است، به ثبت و حفاظت محیط زیست نیز در نیامده‌اند تا دست کم به این وسیله نامشان در فهرست مناظر زیبا و بی‌ نظیر ایران به‌ جا گذاشته شود.

کوه‌ های مریخی مناظری از کوه‌ های کره ماه را برای انسان تداعی می‌ کنند و جنس رسوبی آنها و همچنین فرسایش خاص کوه‌ ها موجب ایجاد شیارها و تراش‌ های زیبایی شده است که گویی نقاشی ماهر آنها را به تصویر کشیده است.این کوه ها براثر فرسایش سریع به وسیله باد و باران به این شکل در آمده است و یکی از پدیده های جذاب و کم نظیر زمین شناسی به شمار می آید.

این کوه‌ ها که چاک چاک هستند و شکل‌ های نامانوس دارند و فاقد پوشش گیاهی هستند و به خاطر غیرعادی بودنشان، در سالهای اخیر و در میان گردشگران، به کوههای مریخی شهرت یافته‌ اند، نمونه‌ های بدبوم (بدلند) هستند که پدیده بوم‌شناختی ویژه‌ ای است.

رنگ تقریبا سفید کوه (چیزی میان طوسی و سفید) با واریزه‌ های بسیار در پای ‌آن، وجود گرما و حرارت و شرجی هوا و رطوبت نسبتا بالا و سوی دیگر آن دریا که به‌این منظره آغوش گشوده است، مناظری رویایی و تخیلی را در ذهن بیننده پدید می‌ آورد. همین منظره منحصر به‌ فرد که جاده چابهار ـ گواتر آن را به دو نیم تقسیم کرده، باعث شده تا این جاده به یکی از زیباترین جاده‌های ایران تبدیل شود. یک‌سو کوه‌ های مخروطی مریخی با آن رنگ خاکستری خیال‌ انگیز و سوی دیگر دریای سبز و ماسه‌ های اندکی سرخ با درختچه‌ های بیابانی در کرانه آن.

دشت که در میان جاده آبگیر می‌ شود، تالاب‌ هایی را پدپد می‌ آورد، که در سوی دریا صورتی است و در سوی کوه خاکستری مایل به سفید. جایی که به آن تالاب صورتی می‌ گویند. این جاده که با سراشیبی‌ ها و سربالایی‌ های بسیار، نمایان شدن گاه‌ به‌ گاه دریا در سمت چپ و نظاره منظره از ارتفاع، از جاذبه‌ های خاص گردشگری در استان سیستان و بلوچستان است.

رشته کوههای مریخی که فقط در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است، توانسته ترسیم‌ گر یک جاذبه طبیعی زیبا باشد.
برخی مواقع ارتفاع آنها تا پنج متر می‌رسد و در دیگر نقاط این بیابان‌ ها بعضا بلندی آنها تا ۱۰۰ متر و حتی بیشتر هم دیده می‌ شود. جنس این پدیده از مقاومت خاصی برخوردار است، به‌ طوریکه بالا رفتن از آن به مثال بالا رفتن از صخره است.
شکل‌ های نامانوس این پدیده‌ ها، ناشی از فرسایش سریع در برابر باد و باران است که بر خلاف فرسایش‌ های آرام و طبیعی، مهلتی برای رویش گیاهان باقی نمی‌گذارد و سرزمین را دندانه دندانه و پر از لبه‌ ها و چاک‌ ها نشان می‌ دهد. همچنین، مقاومت نایکسان لایه‌ های زمین، در این منطقه‌ ها گاه سبب شکل‌ گیری ستون‌ هایی با کلاهک‌ هایی بر سر یا کوه‌ هایی که گویی با چاقو سر آنها را بریده‌ اند، می‌ شود.
با رسیدن به دهکده صیادی “تیس” منظره کوه‌ های مریخی در کنار جاده به پایان می‌ رسد. قدمت این روستا به ۲۵۰۰ سال قبل می‌ رسد و در کتاب فتوحات اسکندر مقدونی بعنوان تیز مشهور بوده و به مرور زمان به تیس تبدیل شده است. تیس بندر تجاری فعالی بوده است که بوسیله مغول‌ ها ویران شده است.
 

امکانات منطقه
مجتمعی در این منطقه احداث شده است. دو سالن ویژه اردو های دانش آموزی، فضای سبز، سرویس های بهداشتی، ۶ سوئیت، آلاچیق، سکوی ویژه رصد ستارگان و دیگر امکانات تفریحی و گردشگری در این مجتمع تعبیه شده است. این مجتمع در زمینی به مساحت ۷ هکتار در بین کوه های مریخی (مینیاتوری) مشرف به سواحل دریای عمان ساخته شده است.

مکانهای مشابه
در جهان تنها چند کشور چنین مناظر زیبا و بکری دارندبه عنوان مثال کشور مغولستان از این جاذبه گردشگری برخوردار است و از چندی پیش به ایجاد اماکن تفریحی و سیاحتی در مجاورت این نوع کوه ها اقدام کرده است و با این اقدام خود، هر ساله پذیرای شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیا در این منطقه است.

توضیحات مکان


نام: کوههای مریخی و زیباییهای منطقه
ویژگی جغرافیایی: این منطقه ادامه کوههای زاگرس میباشد
ویژگی جانوری: پرندگانی هم چون فلامینگو، عقاب دشتی، حواصیل و تیهو
ویژگی گیاهی: کوههای مریخی فاقد پوشش گیاهی است.
ویژگی خاص: این کوهها نمونه‌ های بدبوم (بدلند) هستند که پدیده بوم‌ شناختی ویژه‌ای است.

بخش های مهم برای بازدید: تالابهای منطقه، کوههای مینیاتوری منطقه
بهترین زمان بازدید: بهار
تخمین مدت زمان بازدید: یک روز
وسایل مورد نیاز: برای صعود به کوههای این منطقه به وسایل سنگ نوردی نیاز است.
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری: تالاب لبپار، روستای تیس

سیستان و بلوچستان، بندر چابهار، ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر

سرویس بهداشتی در نقطه آغاز: بله
اقامتگاه در نقطه آغاز: بله
بوفه در نقطه آغاز: بله
پوشش شبکه: بله

جاذبه‌های گردشگری شهر چابهار


مراکز اقامتی شهر چابهار


مراکز خدماتی شهر چابهار


۱۳۹۸-۵-۲۸ ۱۳:۳۷:۰۵ +۰۴:۳۰

دیدگاه خود را بنویسید